سفید کردن دندان (بلیچینگ)

سفید کردن دندانها یا بلیچینگ، روشی در دندانپزشکی است که برای روشن کردن رنگ دندانها به کار می رود. ماده بلیچینگ دندان، به صورت یک ژل با ترکیب شیمیایی خاص است. این ماده به مینا و لایه های عمیق عاج دندان نفوذ می کند و پیگمنت های(رنگدانه ها) ساختمان دندان را حذف می کند. وقتی رنگدانه ها حذف شوند، رنگ دندان روشن تر می شود.

چرا دندانها زرد می شوند؟
رنگ ذاتی دندانها ترکیبی از زرد،قرمز و خاکستری است. یعنی دندانهای ما به صورت طبیعی درون مایه زرد رنگ دارند! رنگ اولیه دندان مثل رنگ پوست و مو، ژنتیکی است و در  افراد مختلف، متفاوت  است. برخی افراد رنگ دندانهای روشنی دارند اما در برخی دیگر به صورت ژنتیکی دندانها زردتر هستند.
رنگ گرفتن یا زردتر شدن دندانها به مرور زمان دلایل زیادی دارد. مثلا مواد غذایی و آشامیدنی هایی که رنگدانه زیاد دارند (مانند چای، قهوه، نوشابه و …)، به مرور زمان باعث زردی دندانها می شوند. رنگدانه های غذاهای و نوشیدنی ها روی سطح دندانها رسوب کرده یا به درون آنها نفوذ کنند.
از طرفی با افزایش تدریجی سن، مینای دندان در بسیاری از افراد به مرور نازک تر می شود، و ضخامت عاج دندان به مرور زیاد می شود. چون بیشتر زردی و ماتی رنگ دندان مربوط به عاج است، با افزایش سن شفافیت دندانها کمتر شده ورنگ آنها زردتر و تیره تر می شود.

دونوع تغییر رنگ دندانی داریم:
تغییر رنگ خارجی: یعنی رنگدانه ها روی سطح بیرونی دندان رسوب کنند. این تغییر رنگ به صورت خطوط و لکه های زرد یا قهوه ای تیره روی دندانها ظاهر می شود (که ممکن است همراه با جرم دندانی باشد)
این نوع لکه های سطحی نیازی به سفید کردن دندان یا بلیچینگ ندارند. راه حل، برداشتن آنها از سطح با کمک برساژ است. در این حالت لکه ها حذف می شوند اما رنگ خود دندان تغییری نمی کند.
تغییر رنگ داخلی: در این حالت رنگدانه ها به داخل ساختمان مینا و عاج دندان نفوذ کرده اند و رنگ اصلی دندان را تیره تر و زردتر کرده اند. برای رفع این مدل تغییر رنگ باید از سفید کردن دندان یا بلیچینگ استفاده کنیم.

در درمان بلیچینگ چه کاری انجام می دهیم؟
ژل بلیچینگ باید روی سطح دندانها قرار گیرد و مدت زمانی مشخصی فرصت داشته باشد تا به داخل دندان نفوذ کند. ماده بلیچینگ با پیگمنتها (رنگدانه ها) در ساختمان دندان واکنش می دهد و با شکستن حلقه های کربنی و شکستن مولکولهای بزرگتر رنگدانه، ترکیبات جدیدی درست می کند. این ترکیبات جدید واکنش رنگ روشن تر و زردی کمتری دارند.

چند روش سفیدکردن دندان (بلیچینگ) داریم؟
ماده بلیچینگ باید زمان کافی روی دندانها بماند تا فرصت واکنش را داشته باشد. چون این ماده به شکل ژل است، برای این که روی دندانها بماند و در دهان پخش نشود یا با بزاق شسته نشود تا  باید از روشهای خاصی استفاده کنیم.
دو روش بلیچینگ در دندانپزشکی استفاده می شود:
سفید کردن دندان در مطب: Office Bleaching
در این روش دندانپزشک در مطب ژل بلیچینگ را روی دندانها قرار می دهد. مخاط لب و گونه به کمک کنارزننده لاستیکی (دهان بازکن) کنار زده می شوند. برای محافظت از لثه ها خمیر مخصوصی  روی لثه ها را می پوشاند. حدود ۱۵-۳۰ دقیقه ژل تحت نظارت دندانپزشک روی دندانها می ماند و سپس پاک و شستشو داده می شود.
ژلهایی که برای سفید کردن دندان در مطب استفاده می شوند، غلظت بالایی دارند و احتمال حساسیت بعد از درمان بیشتر است. بلیچینگ در مطب باید حداقل ۳ جلسه با فاصله ۱-۲ هفته تکرار شود تا اثر ماندگارتری داشته باشد.
سفید کردن دندان در خانه: Home Bleaching
در این روش خود مراجعه کننده در منزل ژل را روی دندانها قرار می دهد و برای نگهداشتن ژل در دهان از قالب شفافی استفاده می شود. دندانپزشک از دندانهای بیمار قالب گیری می کند. قالب شفاف و سبکی می سازد که همراه با ژل به مراجعه کننده تحویل می دهد. مراجعه کننده طبق دستورات دندانپزشک، هر روز (یا هر شب) مقداری ژل را درون قالب شفاف می ریزد و قالب را چندساعت روی دندانهایش قرار می دهد. سفید کردن دندان در خانه حدود ۲-۳ هفته باید انجام شود و به تدریج از زردی دندانها کم شده و رنگ آنها روشن می شود.
مواد ژل بلیچینگ در خانه غلظت کمتری از ژل بلیچینگ مطب دارند، به همین علت امن تر هستند. حساسیت دندانی در این روش کمتر است و به لثه و مخاط دهان آسیب نمی رسد. مراجعه کننده می تواند با خیال راحت در منزل از آنها استفاده کند. چون در این روش برداشتن زردی دندانها تدریجی تر و طولانی تر است، ماندگاری بهتری دارد.
در کل امروزه بهترین و امن ترین روش سفید کردن دندان، بلیچینگ در خانه است و دوام آن هم از روشهای بلیچینگ در مطب بیشتر است

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.